به همه ما گفته می‌شود که برای کاهش ریسک ابتلا به ویروس‌کرونا دستان خود را با صابون بشوییم. اما کارکرد شستشو با صابون چگونه است ؟ و چه چیزی باعث مؤثر بودن آن می‌شود؟

جرم‌ها (میکروب‌ها) چگونه شیوع پیدا می‌کنند
جرم‌ها (میکروب‌ها) در اصل واژه دربرگیرنده تمام چیزهای کثیفی هستند، که ممکن است ما را مریض کنند. میکروب‌ها در هوا، در بدن‌های ما، در غذا،‌ گیاهان،‌ حیوانات، سطوح و تقریبا هر آنچه با آن تماس پیدا می‌کنیم، وجود دارند.

زمانی که سطوحی مانند دستگیره در یا درب‌کشویی را لمس می‌کنیم، ما با دستان خود جرم‌ها را برمی‌داریم.
و اگر صورت خود را لمس کنیم،‌که اغلب این کار را انجام می‌دهیم، ما این میکروب‌ها را از دستان خود به دهان، بینی و چشمان خود منتقل می‌کنیم. این‌ موارد نقاط اصلی ورود جرم‌ها به بدن ما هستند.

صابون چگونه با جرم‌ها (میکروب‌ها) مقابله می‌کند؟

Sayandip Mukherjee ویروس‌شناس و پژوهشگر ارشد یونیلیور در بخش تحقیق و توسعه یونیلیور در بنگلور، می‌گوید: «برخی از میکروب‌ها دارای پوشش محافظتی خارجی هستند که از مولکول‌های چربی ساخته شده‌اند. صابون می تواند به شکستن این لایه‌های چربی کمک کند، میکروب‌ها را دربر بگیرد و چربی‌ها و چیزهای دیگری که در دستان ما وجود دارند را از بین ببرد. در حال حاضر، برای این‌که صابون تمام این کارها را انجام دهد باید دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه بشوییم.»

مطالعاتی که توسط سازمان جهانی بهداشت WHO انجام شده است، ‌نشان داده‌اند که با شستن دستان با آب و صابون به‌صورت صحیح، می‌توانیم بیماری‌های مربوط به معده را تا ۵۰٪ کاهش دهیم و بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا به یک سوم کاهش دهیم.

آب و صابون، بجای استفاده از آب به تنهایی

شستن دست‌ها با آب راه خوبی برای از بین بردن کثیفی‌ها است و بهتر از این‌است که کلا دستان خود را نشوییم. با این‌حال، مواد فعال سطحی موجود در صابون به دربرگرفتن میکروب‌ها و از بین‌بردنشان کمک می‌کند، علاوه بر‌این‌که در مقایسه با مصرف آب به تنهایی، کثیفی‌ها را بهتر حذف می‌کند.

مواد فعال سطحی ترکیبات تمیز‌کننده‌ای هستند که کف ایجاد ‌می‌کنند و روغن، چربی و خاک را می‌شکنند، تا آن‌ها از پوست جدا شوند.

قالب‌های صابون، ژل حمام، شامپو و مواد شستشوی مایع می‌توانند به اندازه صابون، در از بین بردن گرد‌وخاک و میکروب و تمیز نگه داشتن دستان مؤثر باشند.

به یاد داشته باشید، هر نوع صابون – جامد یا مایع – اگر به‌درستی استفاده شود، به تمیز و ایمن نگه داشتن دستان شما کمک می‌کند.
Sayandip Mukherjee، ویروس شناس

روش شستشوی دست شما اهمیت دارد

مدت زمان و روشی که شما برای شستشوی دستان خود استفاده می‌کنید، اهمیت دارد. همانطور که مقامات دولتی کشور شما توصیه می کنند، دستان خود را مرتبا بشویید.

اگر از ضدعفونی‌کننده دست استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که نوع مناسب آن را انتخاب می‌کنید.

شستشو با آب و صابون انتخاب مناسبی برای تمیز کردن دست‌ها و پاک کردن میکروب و کثیفی‌ها است. با این‌حال، اگر آب و صابون در دسترس نیستند، استفاده از ضدعفونی کننده بر پایه الکل توسط مقامات بهداشت توصیه می‌شود. اما استفاده نوعی از آن توصیه می‌شود که حاوی بیش از ۶۰٪ الکل باشد. تمامی ضد‌عفونی کننده‌های دست، یکسان نیستند.

چه کار دیگری برای کمک به مقابله با Covid-19 می‌توان انجام داد؟

دانشمندان در سراسر جهان در حال فعالیت برای تولید واکسنی هستند که می تواند از ابتلا به ویروس کرونا (Covid-19) در افرادی که با آن مواجه می‌شوند، جلوگیری کند. اما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم. بنابراین، در حال حاضر، مؤثرترین راه برای ایمن ماندن از ابتلا، جلوگیری از مواجه شدن با آن است.

با توجه به طرز رفتار ویروس‌های تنفسی به صورت کلی، سازمان بهداشت جهانی، تدابیر روزانه‌ای که در جلوگیری از ابتلا به ویروس کمک می‌کند را مشخص کرده است که شامل موارد زیر هستند:

رفع چهار شایعه درباره Covid-19

شایعه: حیوانات خانگی ویروس‌کرونا را پخش می‌کنند.

حقیقت: هنوز مدرکی مبنی بر این‌که حیوانات خانگی مانند سگ و گربه می‌توانند به این ویروس مبتلا شوند، وجود ندارد.

شایعه: خوردن سیر از شما در برابر ویروس‌کرونا محافظت می‌کند.

حقیقت: هیچ مدرکی مبنی بر صحت این گذاره وجود ندارد.

شایعه: واکسن ذات‌الریه از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می‌کند.

حقیقت: صحیح نیست. محققان برای تولید واکسن این ویروس منحصر‌به‌فرد در تلاش هستند.

شایعه: آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند از ویروس کرونا جلوگیری کنند و آن را مداوا کنند.

حقیقت: خیر، آنتی‌بیوتبک‌ها در مقابله با ویروس کرونا کارایی ندارند و تنها در مقابل باکتری‌ها مؤثر هستند.

هر نوع صابونی مؤثر است

برند صابون Lifebuoy ما دارای بیش از ۱۲۵ سال سابقه پژوهش و میراث بهداشت و سلامت فردی است. برند Lifebuoy با هدف ویلیام لیور برای متوقف ساختن بیماری وبا در انگلیس دوران ویکتوریایی آغاز شد. از آن پس، به یکی از صابون‌های پیشرو در زمینه محافظت در برابر میکروب بدل شد، که در بیش از ۶۰ کشور به فروش رسیده‌است.

از سال ۲۰۱۰، این برند از طریق برنامه جهانی شستشوی دست و تبلیغات تلویزیونی با هدف بهبود بهداشت و سلامت مردم، به بیش از ۱ میلیارد نفر دسترسی پیدا کرده است.

در حال حاضر ما تخصص گسترده خود در شستشوی دست را برای کمک به دولت‌ها و مقامات بهداشت و سلامت برای کاهش شیوع ویروس، به اشتراک می‌گذاریم.

این امر شامل مشارکت اعلام شده اخیر ما با دولت انگلیس هم می‌شود که برای کمک به ۱ میلیارد نفر انجام می‌شود.

سایاندیپ می‌گوید:«به‌خاطر داشته باشید که هر گونه صابون – جامد یا مایع – اگر به‌درستی استفاده شود، به تمیز نگه‌داشتن دستان شما کمک می‌کند.»