با همکاری دو شرکت فعال در زمینه بازیافت کربن – LanzaTech  و India Glycols،  تولید کننده مواد شیمیایی سازگار با محیط زیست – مواد فعال سطحی ساخته شده از آلودگی‌های کربن را تولید کردیم.

مواد فعال سطحی، ترکیب اصلی ایجادکننده کف در محصولات شستشوی البسه و پاکیزگی منزل هستند. این مواد معمولا از سوخت‌های فسیلی ساخته می‌شوند، اما در این فرآیند جدید، ما این مواد را با استفاده از کربن بازیافت‌شده تولید می‌کنیم.

در این مرحله سه فرآیند انجام می‌شود. شرکت LanzaTech آلودگی‌های صنعتی یک کارخانه فولاد در بیجینگ را دریافت می‌کند و پسماند گازها را به اتانول تبدیل می‌کند. سپس شرکت India Glycols اتانول را به اتیلین اکسید تبدیل می کند، که این ماده برای تولید مجموعه‌ای از ترکیبات که مواد فعال سطحی هم شامل آن می‌شود، استفاده می‌شود. سپس ما این مواد را در کارخانه Hefei شرکت یونیلیور در کشور چین، برای تولید کپسول‌های جدید OMO استفاده می‌کنیم.

فرآیندی که شرکت LanzaTech برای تولید اتانول با جذب کربن استفاده می‌کند، انتشار گازهای گلخانه‌ای را در مقایسه با فرآیند مورد استفاده در سوخت‌های فسیلی تا ٪۸۲ کاهش می‌دهد.

کپسول‌های جدید OMO که در ۲۲ آوریل سال جاری در کشور چین– بدون هزینه اضافی و به مقدار محدود در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفت – اولین ماده‌ فعال سطحی محسوب می‌شود که با جذب آلودگی‌های کربن ساخته شده و در گستره محصولات شستشو و پاکیزگی به بازار ارائه شده است.

پیتر تر کولوه،‌ مدیر گستره محصولات مراقبت از منزل در این راستا می‌گوید: «پیشرفت‌های صورت‌گرفته در چنین فناوری‌هایی، به معنی نوآوری و بازتولید ساختار شیمیایی محصولات ما است». «بجای آن‌که ماده ارزشمند کربن به‌صورت مستقیم وارد جو شود، ما کربن را جذب و بازیافت می‌کنیم و از این مواد به‌عنوان جایگزینی برای  سوخت‌های فسیلی مورد نیاز در تولید محصولات خود  استفاده می‌کنیم.»

پیتر تر کولوه،‌ مدیر گستره محصولات مراقبت از منزل در ادامه گفت: « ما می‌خواهیم ترویج و دسترسی به پایداری را برای مصرف‌کنندگان محصولاتمان آسان‌تر سازیم. نوآوری‌هایی از این دست به گذار برندهای مطرح ما از  مصرف سوخت‌های فسیلی، بدون اختلال در عملکرد و افزایش قیمت‌ها کمک می‌کند. ما از ظرفیت‌های ایجادشده برای پیشرفت و توسعه گستره محصولاتمان و نوآوری در این صنعت که به واسطه این دستاوردها امکان‌پذیر شده، خرسند هستیم.»

توقف استفاده از کربن فسیلی

کپسول‌های جدید OMO، همزمان با انتشار گزارش محققان مستقل مؤسسه نوا درباره‌ بررسی جنبه‌های نادیده‌ گرفته شده تغییرات اقلیمی (حجم کلی کربن‌ها)، ارائه شدند.

بر اساس این گزارش، سالانه ۴۵۰ میلیون تن کربن برای تولید مواد شیمیایی ارگانیک و مشتقات آن جهت تولید محصولات پرمصرف مانند مواد شوینده لباس‌ها، لاستیک خودرو و تلفن همراه استفاده می‌شود. اگر این محصولات پس از چرخه مصرف خود، بازیافت نشوند یا مور استفاده مجدد قرار نگیرند، حجم‌کلی این کربن‌ها به‌صورت گاز CO2  وارد جو زمین می‌شود.

در حالی که دنیا بر مسائلی مانند کربن‌زدایی انرژی و ایجاد تغییرات در صنایع تمرکز دارد، مدیریت این مشکل نادیده‌ گرفته‌شده،‌ هنوز به تلاش‌های بیشتری نیاز دارد. با توجه به افزایش تقاضا برای این محصولات، این گزارش بر نیاز به تحولی اساسی و افزایش تولید ۱۵ برابری کربن تجدیدپذیر تا سال ۲۰۵۰، در این صنعت تاکید می‌ورزد.

این گزارش علاوه بر مشخص‌کردن مقدار چالش‌ها پیش‌رو، دو طرح بلند پروازانه را برای حذف کامل منابع جانبی کربن فسیلی تا سال ۲۰۵۰  ارائه می‌دهد. همچنین این گزارش سه منبع اصلی جایگزین برای منابع کربن تجدیدپذیر را ارائه کرده است: بازیافت، بایومس و جذب دی‌اکسید‌کربن.

امروزه، از ۴۵۰ میلیون تن کربنی که سالانه برای تولید مواد شیمیایی ارگانیک و مشتقات آن استفاده می‌شود، ٪۸۵ آن از منابع فسیلی و ٪۱۰ آن توسط بایومس و ٪۵ آن توسط بازیافت تامین می‌شود.

رنگین‌کمان کربن

مشارکت ما با LanzaTech و India Glycose بخشی از استراتژی Clean Future (آینده پاک) ما است که در بطن فعالیت‌های خود به دنبال تغییر فرمولاسیون محصولات شستشو و پاکیزگی ما و جایگزینی صد‌درصدی کربن‌ تولید شده توسط سوخت‌های فسیلی با کربن بازیافتی و تجدیدپذیر است.

طرح «رنگین‌کمان کربن» بخش اصلی استراتژی Clean Future است، رویکردی برتر برای تنوع بخشیدن به کربن مورد استفاده ما.  منابع فسیلی تجدیدناپذیر کربن (که در رنگین کمان کربن به عنوان کربن سیاه مشخص شده‌ است) با CO2 جذب‌شده (به رنگ کربن بنفش) و منابع گیاهی و زیستی (کربن سبز)، منابع دریایی مانند جلبک (کربن آبی) و کربن بازتولید شده از مواد پسماند (کربن خاکستری) جایگزین می‌شوند.