برنامه‌های سلامت شرکت یونیلیور

تقریبا همه ما از سنین جوانی و یا حتی نوجوانی، وارد محیط کاری می‌شویم و سعی می‌کنیم با استفاده از دانش و مهارت خود، آرزوهایمان را محقق کرده و بر محیط پیرامونمان تاثیرگذار باشیم. علاوه بر این ها، ما در فضای کاری با افراد بسیاری آشنا می‌شویم و حتی دوستانی صمیمی پیدا می‌کنیم. به همین دلیل فضای کار می‌تواند محیطی جذاب برای همگی ما باشد. با این‌حال تجربیات شغلی، سختی‌های مخصوص به‌خودشان را دارند و بعضا ممکن است نیازمند کوشش بیشتر ما باشند. بسیاری از ما تجربه تحویل پروژه‌ای در مدت زمان محدود یا رسیدگی به مشکلی ناگهانی را داریم و می‌دانیم مواجهه با چنین شرایطی تا چه حد چالش‌برانگیز است و حتی در بعضی موارد حل ناشدنی به‌نظر می‌رسد. همچنین مشکلات موجود در ابعاد دیگر زندگی ما نیز ممکن است فشار مضاعفی بر ما وارد کنند. درگیری‌های موجود در روابط احساسی، تنش‌های زندگی شخصی، موانع موجود در مسیر تحصیلی و چالش‌های مرتبط با شرایط مالی و اقتصادی، همه‌ این‌ها از جمله مواردی هستند که می‌توانند به شکل مستقیم یا غیر مستقیم بر وضعیت شغلیمان تاثیرگذار باشند.

این تجربیات ممکن است به مشکلات و آسیب‌هایی منجر شوند که زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند، به‌عنوان مثال مشکلات جسمی مانند کمردرد ناشی از نشستن طولانی‌مدت یا مشکلات عاطفی مثل بروز درگیری‌هایی در روابط با عزیزانمان. همچنین در بسیاری موارد، مواجهه با اخبار و اطلاعات بی‌شمار دنیای پیرامونمان باعث حواسپرتی و عدم تمرکز ما می‌شود و بعضا این حواسپرتی آنقدر زیاد می‌شود که دچار سردرگمی و بلاتکلیفی می‌ شویم و احساس بی‌هدفی در زندگی می‌کنیم. گاهی این مشکلات و آسیب ‌ها روی هم انباشته شده و تبدیل به مشکلاتی حادتر مانند افسردگی یا استرس مزمن می‌شوند.

اگرچه مواجهه با این مشکلات در نگاه اول اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌آید، با این‌حال متخصصان بر این باورند که با اتخاذ رویکرد و شیوه مناسب، می‌توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد. به ‌همین دلیل، شرکت بین‌المللی یونیلیور، که سلامت کارکنانش را همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های خود می‌داند، تحت نظر متخصصان و کارشناسان و با صرف هزینه‌های بسیار برنامه‌ای دقیق و گسترده را برای سلامت کارکنان خود ترتیب دیده و اجرای آن را در رأس اولویت‌های خود قرار داده است.

راه حل شرکت یونیلیور

شرکت یونیلیور از خرداد ۱۴۰۰، این برنامه را با عنوان «برنامه سلامت روح و جسم» راه‌اندازی کرده و گروهی را متشکل از ناظران و کارشناسان بخش‌های مختلف، مسئول نظارت و ارزیابی این برنامه قرار داده است. این برنامه علاوه‌ بر اینکه به جلوگیری از آسیب‌ها، فشارهای روانی و جسمانی و… کمک می‌کند، بلکه در تقویت میزان رضایت از زندگی و بهبود عملکرد نیز تاثیرگذار است.

این برنامه شامل چهار بعد اساسی فیزیکی، عاطفی، ذهنی و هدف‌محور است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

سلامت جسمانی

برای دوری از مشکلات روحیه‌ای متعدد، در وهله اول لازم است جسمی سالم داشته باشیم. به‌همین منظور، شرکت یونیلیور امکانات و خدماتی نظیر باشگاه داخل مجموعه، برنامه‌های ورزشی همراه با جوایز، کارت باشگاه‌های ورزشی و برنامه‌هایی این چنین را فراهم کرده است.

سلامت عاطفی

سلامت عاطفی ما، جنبه دیگری  است که در عملکرد مثبتمان نقشی کلیدی دارد. ارتباطات اجتماعی، عزت نفس و احساسات مثبت و منفی ما، همگی بخشی از سلامت عاطفی ما هستند. یونیلیور، با در نظر داشتن اهمیت این جنبه از سلامتی، خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی را برای کارکنانش فراهم کرده تا بتوانند در فضایی امن، مشکلات و دغدغه‌هایشان را مطرح کنند. همچنین از دیگر خدمات این شرکت در این حیطه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و جلسات گفت‌وگو بین مدیران و کارمندان شرکت را می‌توان نام برد.

سلامت ذهنی

تمرکز و عدم‌ حواس‌پرتی، نشانه سلامت ذهنی ما است. مواجهه هر روزه با سیلی از اخبار و اتفاقات پیرامونمان و نیز چالش‌ها و مشکلات شخصی‌مان، بخش بزرگی از فعالیت ذهن‌مان را درگیر خود می‌کند و سبب می‌شود تا مشکلاتی مانند حواس‌پرتی و عدم تمرکز کافی برای انجام کارهایمان فرصت بروز داشته باشند. به‌همین منظور است که یونیلیور، برنامه‌هایی را تدارک دیده است تا بازدهی ذهنی کارکنان را بهبود ببخشد. به‌عنوان مثال، طرح Focus Saturdays طراحی شده تا کارمندان روز اول هر هفته را برای برنامه‌ریزی و پاسخ‌دهی به ایمیل‌های عقب‌مانده در اختیار داشته باشند.

سلامت هدف محور

بنا به باور روانشناسان، زندگی هدفمند موجب افزایش رضایت از زندگی و بهبود عملکرد فردی شده و سبب می‌شود فرد با معطوف کردن‌ تلاش و توجه خود بر دستیابی به اهدافش، زندگی بهتر و با بازدهی بالاتری را تجربه کند. یونیلیور همچنین در تلاش است تا این جنبه از سلامت را که معطوف به هدفمند بودن زندگی است، بهبود بخشد. به عنوان مثال، برگزاری کارگاه‌هایی تحت عنوان Purpose Workshops  از جمله خدمات این شرکت است که به کارمندان کمک می‌کند تا اهداف خود را شناسایی کنند، برای دستیابی به آن‌ها برنامه‌ریزی و با تمرکز بر آن‌ها، در مسیر رسیدن به اهدافشان حرکت کنند. همچنین یونیلیور خود را موظف می‌داند تا با ارزیابی پیشرفت کارمندان در مسیر توسعه فردی، در هر نقطه از این مسیر همراهشان باشد.

دغدغه یونیلیور، سلامت جسمی و روانی کارمندانش است، و با طراحی این برنامه‌ و ارائه خدمات مربوطه، تلاش می‌کند تا رفاه و سلامت کارکنانش را تامین کند و امیدوار است که بتواند بر این مهم دست یابد.