تفاوت بین گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی چیست؟

تفاوت بین گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی را درک کنید  و تلاش‌های شرکت یونیلیور برای مهار این دو مورد را بخوانید.

واژه «گرمایش جهانی» و تغییرات اقلیمی اغلب بجای یکدیگر استفاده می‌شوند. اگرچه شباهت‌هایی به یکدیگر دارند، آن‌ها کمی تفاوت دارند.

 درک این تفاوت‌های ظریف به همه ما در برنامه‌ریزی برای اقدامات اقلیمی جهت ساخت زمینی ایمن‌تر و پذیزای انسان‌ها کمک می‌کند.

تعاریف ما از گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی را بخوانید و شیوه فعالیت‌های ما برای اقدامات اقلیمی در شرکت یونیلیور و سراسر زنجیره ارزش ما بخوانید.

درک گرمایش جهانی

واژه «گرمایش جهانی» مستقیما به فرآیند میانگین افزایش دمای سطح زمین مربوط می‌شود. دمای اقلیم زمین همیشه تا حدود کمی متغیر بوده است، اما طی ۵۰ سال گذشته و خصوصا ۳۰ سال اخیر، این تغییرات با سرعت افزایش پیدا کرده‌اند.

علت آن چیست؟ دلیل آن تغییرات فرآیندی است که به‌عنوان اثر گازهای گلخانه‌ای شناخته می‌شود. برخی از گازهای موجود در اتمسفر زمین، مانن دی‌اکسید کربن و متان، گرمای خورشید را حفظ می‌کنند و سیاره ما را به مکان مناسبی برای زندگی بدل می‌کنند. اما هنگامی که مقادیر بالای این گازهای گلخانه‌ای وارد جو می‌شوند، دما شروع به تغییر می‌کند.

شواهد محکمی وجود دارند که دارای ٪۹۷ پشتوانه علمی هستند. این شواهد مبنی بر این هستند که مشکل گرمایش جهانی به دست انسان‌ها ایجاد شده است. افزایش دما توسط مقادیر بالای دی‌اکسید کربن و دیگر آلاینده‌های گازهای گلخانه‌ای که در اتمسفر جمع‌ شده‌اند، ایجاد شده است. این آلاینده‌ها توسط عوامل مختلفی مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی مثل زغال، نفت و گازهای طبیعی، جنگل‌زدایی و کشاوری ایجاد شده‌اند.

توافق پاریس، نوعی توافق جمعی و جهانی است که در نشست COP21 در سال سال ۲۰۱۵ امضا شد تا میانگین افزایش دمای جهانی را تا ۲ درجه سانتیگراد و در بهترین حالت به ۵/۱ درجه سانتیگراد محدود کند. اما در حال حاضر ما در مسیر افزایش دمای ۷/۲ سانتیگراد هستیم. اگر این اتفاق بیافتد، به احتمال قوی صفحات مهم یخ در زمین آب می‌شوند و سطح آب دریاها افزایش پیدا می‌کند.

همچنین شرایط آب و هوایی حاد را تجربه خواهیم کرد. کمبود مواد غذایی و آب آشامیدنی که منجر به مناقشات و مهاجرت می‌شود و زمین را مکان نامناسبی برای پذیرش ما بدل می‌کند.

معنی تغییرات اقلیمی

«تغییرات اقلیمی» نتیجه گرمایش جهانی است. این موضوع به تغییرات چشمگیر در سیستم اقلیمی زمین مربوط می‌شود و می‌تواند منجر به الگوهای آب‌وهوایی حاد مانند آتش‌سوزی جنگل‌ها، گسترش کویرها و افزایش آب دریاها شود.

حیات انسان‌ها، همچنین آبزیان و حیوانات، به‌صورت طبیعی به اقلیم وابسته است. هرچه تغییرات اقلیمی شدیدتر بشود، افراد بیشتر در معرض پدیده‌های آب‌وهوایی حاد و غیرقابل

پیش‌بینی قرار می‌گیرند و این امر فجایع طبیعی بیشتری مانند گرداب‌ها، سیل، خشکسال و موج‌های گرما به همراه خواهد داشت.

بسیاری از حیوانات با خطرات انقراض بیشتری مواجه خواهند شد. این امر می‌تواند در اکوسیستم مرتبط ما اختلال ایجاد کند. بسیاری از این خطرات در اکنون در حال رخ دادن هستند و این روند بدتر خواهد شد، مگر آن‌که با یکدیگر همکاری کنیم تا از این خطرات جلوگیری کنیم.

تفاوت بین تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی واژگان متفاوتی هستند، با این حال هر کدام نتایج مشابه و نامشخصی بر زمین خواهند داشت. باور داریم استفاده از واژه‌‌ی «گرمایش جهانی» برای ارجاع به عوامل انسانی تغییر دما مثل آلاینده‌های کربن و جنگل‌زدایی منطقی باشد.

بر این اساس به تغییرات اقلیمی باید به عنوان مشکلی ناشی از افزایش دما مثل شرایط آب‌وهوایی حاد و افزایش سطح آب دریاها نگاه کرد.

شباهت کلیدی بین این دو واژه این است که هر دوی آن‌ها مشکلاتی ساخته دست انسان‌ها هستند که برای جلوگیری از آن باید به‌صورت جمعی همکاری کنیم.

شرکت یونیلیور برای گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

کربن‌زدایی یکی از مهم‌ترین شیوه‌هایی است که از طریق آن و با همکاری یکدیگر می‌توانیم از گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی در آینده جلوگیری کنیم.

ما در شرکت یونیلیور تلاش می‌کنیم تا از کسب‌وکار خود کربن‌زدایی کنیم و در مسیر کاهش آلاینده‌های عملیاتی خود (دامنه ۱ و دامنه ۲ ) به میزان ٪۱۰۰ تا سال ۲۰۳۰ هستیم و از سال ۲۰۱۵ تا کنون این میزان را به ٪۶۸ رسانده‌ایم.

همچنین ما اقداماتی فراتر از عملیات‌های خود برای دامنه ۳ آلاینده‌های خود انجام می‌دهیم – آلاینده‌های ناشی از زنجیره ارزش ما. اهداف ما شامل به‌نصف رساندن اثر محصولات خود برای هر مصرف‌کننده تا سال ۲۰۳۰ است که از سال ۲۰۱۰ اقدامات مربوطه انجام شده است و علاوه بر این به‌صفر رساندن آلاینده‌های کربن در زنجیره ارزش خود تا سال ۲۰۳۹ را نیز در نظر داریم.

کربن‌زدایی یکی از شیوه‌های حیاتی برای جلوگیری از گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی در آینده است.

هیچ کسب‌وکاری به تنهایی نمی‌تواند آلاینده‌های خود را به صفر برساند – از این روی ما با برنامه Supplier Climate Programme (برنامه اقلیمی تامین‌کنندگان) با دیگران همکاری می‌کنیم

ما با فراخواندن دولت‌ها، کسب‌وکارها و ذینفعان به سرعت بخشین به اقدامات اقلیمی خود، برای تغییرات اقلیمی تلاش می‌کنیم.

اقدامات بسیاری باید انجام شوند، اما داشتن  این اهداف مشخص باعث شده است تا قادر باشیم پیشرفت‌ خود را رصد کنیم و به سمت اهداف تعریف‌شده حرکت کنیم.

 کسب‌وکارها امروزه، چه بین‌المللی باشند یا محلی و داخلی، باید برنامه اقدامات اقلیمی خود را به‌صورت مشخص تعریف کنند تا هم گرمایش جهانی و هم تغییرات اقلیمی را در آینده کاهش دهند. باور داریم دنیای بدون آلاینده قابل دستیابی است و همه ما نقشی برای ایفا کردن داریم، اما وظیفه دولت‌ها و شرکت‌ها است که ما را به این هدف سوق دهند.