آغاز ائتلاف جدید بخش عمومی و خصوصی برای سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد دلار جهت محافظت از جنگل‌های استوایی و افزایش اقدامات اقلیمی

امروز در اجلاس سران درباره تغییرات اقلیمی، گروهی از دولت‌ها و شرکت ها آغاز ائتلاف LEAF را اعلام کردند، طرحی جدید و بلندپروازانه که با همکاری بخش خصوصی و عمومی برای سرعت بخشیدن به  اقدامات اقلیمی و سرمایه‌گذاری نتیجه‌محور در کشورهایی که متعهد به حفاظت از  جنگل‌های استوایی خود هستند، انجام می‌شود.

هدف این طرح، جمع آوری حداقل 1 میلیارد دلار سرمایه، برای تأمین هزینه لازم برای شروع پروژه‌ای است که انتظار می‌رود به یکی از بزرگترین اقدامات بخش عمومی و خصوصی برای حمایت از توسعه پایدار و کمک به حفاظت از جنگلهای استوایی و میلیاردها نفر از افرادی که به این جنگل‌ها وابسته هستند، بدل شود.

جان كری، سفیر ویژه رئیس جمهور ایالات متحده در امور اقلیمی، ‌در این خصوص می‌گوید: «ائتلاف LEAF نمونه ای پیشگامانه از گستره و نوع همکاری مورد نیاز برای مقابله با بحران های اقلیمی و تلاش برای به‌‌صفر رساندن آلودگی‌ها در سراسر جهان تا سال 2050 است. جمع‌آوری منابع بخش خصوصی و دولتی در کنار هم،  گامی ضروری در راستای حمایت از تلاش های گسترده‌ای است که برای متوقف کردن جنگل‌زدایی و بازیابی جنگل‌های استوایی و نیمه استوایی انجام شود».

طرح کاهش آلودگی‌ها با شتاب بخشیدن به تامین مالی جنگل‌ها یا ائتلاف (LEAF)، طرحی است که با مشارکت اولیه دولت های نروژ، انگلستان، ایالات متحده و شرکت های برجسته از جمله آمازون، Airbnb، بایر، گروه مشاوره بوستون، GSK، مک‌کینزی، نستله، Salesforce و Unilever انجام می‌شود. مشارکت‌کنندگان در ائتلاف، با حمایت از کاهش انتشار آلودگی‌ها از کشورهای استوایی و نیمه استوایی حمایت می‌کنند و تلاش برای کاهش و پایان‌دادن به جنگل‌زدایی را امکان‌پذیر می‌کنند. Emergent، سازمانی غیرانتفاعی در ایالات متحده، بستری را برای تسهیل انتقال منابع مالی فراهم می‌کند و نقش هماهنگ‌کننده اداری ائتلاف LEAF را به عهده دارد.

ائتلاف LEAF برای دریافت حمایت بیشتر از کشورها و شرکت‌های دیگر در ماه‌های آینده، به دنبال توسعه دامنه فعالیت‌های خود است. زمانی که توافق‌نامه خرید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با کشورهای دارای جنگل‌های استوایی تا پایان سال امضا شود، لیست نهایی دولت‌ها و شرکت‌های مشارکت‌کننده در این طرح و تمام کمک‌های مالی که از طریق این ائتلاف جمع‌آوری می شود، اعلام خواهد شد.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در این خصوص می‌گوید: « جنگل‌های استوایی جهان ریه‌های کره زمین هستند و با این‌حال ما این زیست‌بوم‌های بزرگ و غنی را با سرعتی غیرمنطقی از دست می‌دهیم. این موضوع بر میلیاردها نفر از افرادی که برای امرار معاش و زندگی خود به  جنگل‌ها وابسته‌اند، تأثیر مخربی می‌گذارد و تلاش های ما برای مقابله با تغییرات اقلیمی را به تاخیر می‌اندازد.

زمان برای محافظت از  جنگل‌های استوایی در برابر خسارت‌های جبران ناپذیر و محدود کردن گرمایش کره زمین به ۱٬۵درجه سانتیگراد رو به اتمام است. به همین دلیل است که انگلستان از پیوستن شرکای خود به ائتلاف بسیار پرشور LEAF و شتاب‌بخشیدن به سرمایه‌گذاری تجاری و همکاری مشترک با کشورهای دارای جنگل‌های استوایی برای جلوگیری از جنگل‌زدایی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان و قرار دادن طبیعت در مسیر احیا مفتخر است.»

نخست‌وزیر نروژ، ارنا سولبرگ در این راستا می‌گوید: «جنگل‌های استوایی بخشی جدایی ناپذیر از تلاش‌ها برای مدیریت تغییرات اقلیمی و کاهش تنوع زیست‌محیطی است و به مراتب کمتر از آنچه شایسته آن‌ها بوده است مورد توجه قرار گرفته‌اند و تامین مالی شده‌اند. امروز، ائتلاف LEAF اولین گام اساسی برای تغییر این وضعیت را برمی‌دارد». «سرانجام، کشورهای دارای  جنگل‌های استوایی می‌توانند اطمینان داشته باشند که درصورت کاهش جنگل‌زدایی، پاداش مالی به آن ها تعلق خواهد گرفت. من خوشحالم که شرکتهای بزرگ اکنون علاوه بر کاهش انتشار آلودگی‌های خود، در تامین مالی این طرح نیز گام بر می‌دارند.»

پایان جنگل‌زدایی استوایی تا سال 2030 امری حیاتی در تحقق اهداف تغییرات اقلیمی، تنوع زیست‌محیطی و توسعه پایدار در سراسر جهان است.  جنگل‌های استوایی نقش بسیار مهمی در جذب کربن از جو زمین دارند. حفاظت از  جنگل‌های استوایی یکی از بزرگترین فرصت‌ها برای مدیریت تغییرات اقلیمی در دهه پیش رو را فراهم می‌کند و تقریباً تا سال ۲۰۳۰، یک‌چهارم هزینه‌ها برای کاهش آلودگی‌ها را فراهم می‌کند.

انگیزه LEAF افزایش تلاش‌ها برای مدیریت تغییرات اقلیمی و کمک به حفاظت از  جنگل‌های استوایی در سراسر جهان است. جنگل‌های استوایی در سراسر جهان در معرض تهدید قرار دارند.

فرآیند تخریب جنگل‌های بارانی اصلی از سال 2019 تا 2020، 12 درصد افزایش یافته است .به‌طور کلی، سال گذشته جهان بیش از 4.4 میلیون هکتار از پوشش اولیه جنگل‌های استوایی را از دست داده است، منطقه ای بزرگتر از مساحت سوئیس.

شرکت های مشارکت‌کننده در حال حاضر در راستای اهداف علمی و همگام با اهداف بلندمدت کاهش‌دما در توافق‌نامه پاریس، به کاهش داوطلبانه بخش عمده‌ای از انتشار گازهای گلخانه‌ای خود متعهد هستند. مشارکت آن‌ها در ائتلاف  LEAF مازاد تعهداتی است که برای کاهش آلودگی‌های داخلی به آن متعهد شده‌اند،‌ نه به‌عنوان اقداماتی جایگزین.

ائتلاف LEAF طرحی است که حمایت شرکت‌ها از تلاش‌های بیشتر برای مدیریت تغییرات اقلیمی و اقدامات ضروری مورد نیاز در کشورهای دارای جنگل‌های استوایی را فراهم می‌کند و تحت عنوان توافق نامه پاریس و مشارکت‌های ملی تعیین‌شده (NDCs) شناخته می‌شود.

بهارات جاگدئو معاون رئیس جمهور گویان در این خصوص می‌گوید: “دولت گویان از آغاز به‌کار ائتلاف LEAF استقبال می‌کند.

كشورهای دارای  جنگل‌های استوایی مدتهاست كه خواهان به رسمیت‌شناخته شدن خدمات زیست‌محیطی خود از طریق تامین مالی هزینه‌ها توسط بخش‌های خصوصی و عمومی هستند.

این حمایت‌ها باعث می‌شود کشورهای دارای جنگل‌های استوایی و افرادی که دراین جنگل‌ها زندگی می‌کنند، بجای آ‌ن‌که طبیعت را قربانی توسعه اقتصادی کنند، فرصت‌های شغلی و اقتصادی جدید را با روش‌های سازگار با طبیعت ایجاد کنند.

اگر قرار است که اقتصاد جدید جذاب‌تر از اقتصاد سابق باشد، طرحLEAF هم باید منابع مالی مورد نیاز را با سرعت بیشتر و به صورت مؤثر فراهم کند.

سیستم‌هایی که تحقق این امر را امکان‌پذیر می‌کنند  تنها در صورتی می توانند موفقیت آمیز باشند که کشورهای دارای جنگل‌های استوایی هم در طرح آن‌ها مشارکت داشته باشند – همچنین ما هم برای دستیابی به نوآوری مورد نیاز، آماده همکاری با ائتلاف  LEAF هستیم.

آندره مزا، وزیر محیط زیست و انرژی کاستاریکا می‌گوید: کاستاریکا عمیقاً متعهد به ارائه راهکار‌های طبیعت‌محور به عنوان یکی از مؤلفه‌های کلیدی تلاش‌های ما برای ساخت آینده‌ای عادلانه، بدون کربن، سازگار با محیط ‌زیست و با قابلیت بازیابی است.

ما از آغاز فعالیت‌های LEAF و به ویژه امکانات مالی زمان‌بندی شده و نتیجه‌محور آن که از کشورهای متعهد به اهداف (NDCs) حمایت می‌کند، استقبال می کنیم. ما مشتاقانه و مطابق با اصول سن‌خوزه، با تمرکز بر همبستگی زیست‌محیطی و اهداف بلندپروازانه، به دنبال مشارکت در این اقدامات جدید هستیم.

تضمین مشارکت کامل و موثر سهامداران، به‌ویژه افراد بومی و جوامع محلی، یک اصل کلیدی برای ائتلاف LEAF است. مشارکت‌کنندگان LEAF و شرکای کشورهای دارای جنگل‌های استوایی برای اطمینان از رعایت حقوق افراد بومی و اعضای جوامع محلی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

در همین راستا و همراه با مشارکت‌‌کنندگان ائتلاف، پیش از نهایی شدن قرارداد خرید، دیدگاه‌ها و نظرات افراد بومی و سایر سهامداران را طی چند ماه آینده دنبال خواهیم کرد.

“قدرت این ائتلاف در عملکرد آن نهفته است، خصوصا برای شرکت‌هایی که برای جمع آوری بودجه لازم برای محافظت از جنگل‌های استوایی به مشارکت آن‌ها نیاز داریم.

با سرمایه‌گذاری برای کاهش آلودگی‌های جانبی  جنگل‌های استوایی و نیمه‌استوایی و همچنین تضمین رعایت حقوق بومیانی که از این جنگل‌ها محافظت کرده‌اند و می‌کنند، ائتلاف LEAF استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای برای شیوه کاهش‌ انتشار آلودگی‌ها توسط این شرکت‌ها را در نظر گرفته است.

کاهش این آلاینده‌ها، راهکارهای جایگزین نیستند – بلکه به‌عنوان اقداماتی فراتر از تلاش‌های انجام‌شده، برای کاهش انتشار آلودگی‌ها درون زنجیره‌ ارزش خود شرکت‌ها و مطابق با اهداف علمی کاهش آلودگی‌ها انجام می‌شوند.»

کریستینا فیگورس، ریاست سابق بخش تغییرات اقلیمی سازمان ملل و یکی از شرکای بنیان‌گذار Global Optimism می‌گوید: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که رهبران بخش‌های عمومی و خصوصی، برای عملکرد بهتر در محدودیت افزایش دما به ۱٬۵ درجه سانتیگراد محافظت و بازیابی طبیعت را افزایش دهند.

اطلاعیه ائتلاف امروز جریان‌های مالی جدیدی را به منظور از بین بردن جنگل‌زدایی در جنگل‌های استوایی در مقیاس وسیع، بهبود توان بازیابی جامعه و حاکمیت و افزایش تنوع زیست‌محیطی ارائه می دهد – تمام این اقدامات برای رهایی از بحران تغییرات اقلیمی ضروری هستند.»

اینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط‌زیست سازمان ملل می‌گوید: «برای مدیریت هر چالش زیست‌محیطی که با آن روبرو می‌شویم، از تغییرات اقلیمی و از دست دادن تنوع زیست‌محیطی گرفته تا بحران آلودگی، پایان دادن به از بین‌رفتن جنگل‌ها تا سال 2030 بسیار مهم است.

اما برای محقق شدن این امر، باید مالیات مناسب را برای کربن در نظر بگیریم، زیرا می دانیم هنگامی که آلودگی مشمول مالیات می شود، صنایع نیز عملکرد خود را تغییر می‌دهند.

من از تأسیس ائتلاف LEAF استقبال می‌کنم – ابتکاری بلندپروازانه که تامین مالی گسترده را فراهم می‌کند – منابع مالی که ما برای محافظت و استفاده پایدار از  جنگل‌های خود به آن نیاز داریم، آن هم به روشی که این اقدامات به مثابه‌ راهکاری افزون بر اقدامات انجام شده در نظر گرفته می‌شود،‌ نه صرفا به‌عنوان اقداماتی جایگزین.

تأمین منابع مالی جنگل‌ها،‌تامین مالی اهداف توسعه پایدار است.

قبل از فراهم شدن امکانات مالی برای هر کشوری، شخص ثالث مستقلی، کاهش جنگل‌زدایی – و انتشار گازهای گلخانه‌ای مربوط به آن را – در سراسر این کشورها، ایالات یا مناطقی که جمعا به آن «حوزه قضایی» گفته می شود، تایید می‌کند.

اگر یک حوزه قضایی، در بخشی از قلمرو خود از  جنگل‌ها محافظت کند، در حالی‌که در بخش دیگر جنگل‌زدایی به‌طرز قابل توجهی اتفاق بیافتد ، این حوزه قضایی صلاحیت اعتبار مالی LEAF را ندارد.

جف بزوس، بنیانگذار و مدیرعامل آمازون در این خصوص می‌گوید: «تغییرات اقلیمی بزرگترین تهدید برای سیاره ما است و ائتلاف LEAF به ما فرصت می‌دهد تا دولت‌ها و شرکت‌ها را برای مبارزه با آن متحد کنیم. با اتحاد برای هدفی مشترک، کشورها و شرکت‌های ائتلاف فرصت دارند، جنگل زدایی را تا سال 2030 پایان دهند. ما خوشحالیم که از این طرح مهم حمایت می کنیم و دیگران را نیز به انجام همین کار ترغیب می کنیم»

ورنر باومن، مدیرعامل Bayer می‌گوید: «شرایط اضطراری اقلیمی نیازمند اقدامی جسورانه و همکاری جدید است. بایر به عنوان رهبری جهانی در زمینه بهداشت و تغذیه به مسئولیت خود در راستای اجرای توافق‌نامه پاریس عمل می‌کند. این مسئولیت شامل نوآوری پیوسته در نقطه اشتراک علم زیست‌شناسی و فناوری است، به‌عنوان مثال مدل های جدید کسب‌وکار برای جذب آلودگی کربن توسط کشاورزان. ما هم به همین دلیل با افتخار به ائتلاف LEAF می‌پیوندیم.

ما مشتاقانه به‌دنبال همکاری و مشارکت کشورها و شرکت‌های بزرگی هستیم که در زمینه حفاظت و بازیابی جنگل‌های استوایی فعالیت می‌کنند. هیچ راهکار مدیریت تغییرات اقلیمی بدون محافظت از جنگل‌ها تحقق پیدا نمی‌کند.

ریچ لسر، مدیرعامل جهانی، گروه مشاوره بوستون می‌گوید: «به عنوان بخشی از اهداف جسورانه ما برای به‌صفر رساندن آلودگی کربن و اثرات آن در تغییرات اقلیمی تا سال 2030، BCG مفتخر است که برای شتاب‌بخشیدن به روند اقدامات و افزایش گستره حفاظت از جنگل‌های دنیا به ائتلاف LEAF می‌پیوندد.

جنگل‌های جهان – که امروزه 30٪ از سطح زمین را پوشش می‌دهند – منابعی فوق‌العاده با ارزش هستند که به ذخیره شدن کربن و تصفیه آب‌وهوا کمک می‌کنند و تنوع ‌زیست‌محیطی را حفظ میکنند.

به‌صفر رساندن آلودگی‌ها در سراسر جهان به توانایی ما در محافظت از این منبع حیاتی بستگی دارد.»

اما والمزلی، مدیر عامل GSK می‌گوید: “ما به‌عنوان شرکت جهانی فعال در زمینه مراقبت از سلامت می‌خواهیم نقش خود را در محافظت و بازیابی سلامت کره زمین، برای محافظت و بهبود سلامت مردم ایفا کنیم. ما متعهد شده‌ایم که تا سال ۲۰۳۰، آلودگی‌های کربن و آلودگی‌هایی که وارد محیط‌زیست می‌شوند را به صفر برسانیم.

این امر به معنای کاهش مؤثر آلودگی‌های ما و سازگاری بیشتر کسب‌وکار ما با طبیعت است که در نهایت به محافظت از محصولاتی منجر می‌شود که افراد به آن وابسته هستند. معتقد هستیم که ائتلاف LEAF مکانیسم معتبر و مؤثری را برای تاثیر سیستماتیک بر محیط‌زیست،‌ طبیعت و سلامت ارائه می‌دهد.

“کوین اسنیدر، دستیار مدیریت جهانی McKinsey & Company می‌گوید: «مؤسسه مک‌کینزی از شرکت در ائتلاف LEAF و همکاری با رهبران بخش‌های عمومی و خصوصی برای سرعت‌بخشیدن به روند سرمایه‌گذاری برای محافظت و احیای جنگل‌ها، در عین حمایت از جوامع محلی و معیشت آن‌ها، بسیار خرسند است. »

مارک اشنایدر، مدیرعامل شرکت نستله می‌گوید: «مدیریت جنگل‌زدایی و بازیابی جنگل‌ها، برای مهار تغییرات اقلیمی در سراسر جهان،‌ امری اجتناب‌ناپذیر است.»

نستله از پیوستن به ائتلاف LEAF که برای شتاب‌بخشیدن به اقدامات اقلیمی با دولت‌های ملی و سایر شرکت‌ها همکاری می‌کند، به خود افتخار می‌کند.

این اقدامات، تلاش‌های ما در راستای به‌صفر رساندن انتشار آلودگی‌ها را کامل می‌کند و منجر به دستیابی به زنجیره‌های تأمین عاری از جنگل‌زدایی و کاشت معادل 200 میلیون درخت تا سال ۲۰۳۰ می‌شود. »

مارک بنیوف، سرپرست و مدیر عامل Salesforce در این راستا می‌گوید: «ما با یک وضعیت اضطراری در شرایط اقلیمی روبرو هستیم و باید همین اکنون اقدام کنیم.»

« جنگل‌های ما ریه‌های کره زمین هستند و ما باید آن‌ها را حفظ و احیا کنیم و رشد دهیم تا از اثرات مخرب تغییرات اقلیمی جلوگیری کنیم.

هیچ سازمان یا کشوری به تنهایی نمی‌تواند جنگل‌های ما را از آسیب بیشتر محافظت کند.

به همین دلیل Salesforce از این‌که عضوی از شرکت‌کنندگان اولیه ائتلاف LEAF است، به خود افتخار می‌کند، این مشارکت راهی نوآورانه برای سرمایه گذاری در محافظت از  جنگل‌های استوایی، جداسازی کربن در ابعاد گسترده و بازیابی کره‌زمینی است که ما را حفظ می‌کند. »

آلن جوپ، مدیر عامل شرکت Unilever می‌گوید: « شرکت Unilever برای از بین بردن جنگل‌زدایی از زنجیره‌های تأمین کالا در ابعاد صنعتی،‌ نزدیک به دو دهه تلاش کرده ‌است. ما آموخته‌ایم که اقدامات فردی به‌تنهایی – هرچند پررنگ – هرگز باعث تغییر سیستم نمی‌شوند.

برای تأثیر واقعی به اقدامات جمعی نیاز داریم. امروز آغاز ائتلاف LEAF به ما امید تازه‌ای برای پایان دادن به جنگل‌زدایی در ابعاد گسترده می‌دهد و جهان را برای دستیابی به اهداف توافق‌نامه پاریس و محدودیت افزایش دما به ۱٬۵ درجه سانتیگراد، ‌در مسیر درست قرار می‌دهد.

کلاوس شواب، بنیانگذار و رئیس اجرایی مجمع جهانی اقتصاد در این راستا می‌گوید: «بدون توقف جنگل‌زدایی در نواحی استوایی هیچ راهی برای محدود کردن گرمایش جهانی به ۱٬۵ درجه سانتیگراد و تحقق اهداف توافق پاریس تا سال 2030 وجود ندارد.»

«ائتلاف LEAF گامی بزرگ به جلو برای ایجاد انگیزه‌های اقتصادی واقعی برای کشورهای هدفمند به‌منظور محافظت و بازیابی  جنگل‌های خود است. »