تنها حفاظت از محیط زیست کافی نیست؛ ما به راهکارهایی برای هماهنگی بین طبیعت، شرایط آب‌وهوایی و مردم نیاز داریم. اصول جدید کشاورزی احیایی ما، در این راه به ما کمک می‌کند.

در ۱۰ سال گذشته و برای پشتیبانی از تامین‌کنندگانمان در اجرای راهکارهای مناسب، به تحقیق درباره کشاورزی پایدار می‌پرداختیم. پیشرفت‌های خوبی نیز تجربه کردیم؛ اما برای جلوگیری از زوال خاک، حفظ منابع آبی و تنوع زیستی، افزایش مقاومت اقلیمی و بهبود معیشت، می‌دانیم که باید کارهای بیشتر انجام دهیم.

از همین‌رو، رویکردی جدید برای کشاورزی هماهنگ با طبیعت که  اصول کشاورزی احیایی است را اعلام کردیم تا از حفظ قابلیت‌ها و مقاومت خاک و زمین در طولانی‌مدت، اطمینان حاصل کنیم.

همان‌طور که دِیو اینگرام، مدیر تدارکات یونیلیور می‌گوید: «مواد تشکیل‌دهنده بیشتر محصولات یونیلیور از طبیعت می‌آید؛ پس آینده کسب‌وکار ما به طور انکارناپذیری به حفظ و احیای محیط طبیعی وابسته است. ابتکار عمل‌هایی مانند این اقدام نتایجی بیش از حفظ کره زمین دارد. زمانی این اقدامات موفق خواهند بود که معیشت کشاورزان، خانواده‌های آن‌ها و جامعه اطرافشان نیز بهبود پیدا کند و چرخه رفاهی در این مسیر ایجاد شود که زندگی پایدار برای همه را پدید آورد.»

کشاورزی احیایی: رسیدن به درجه‌ای بالاتر

در سال ۲۰۱۰، ما قوانین کشاورزی پایدار را معرفی کردیم که مسیر روشن برنامه‌های منبع‌یابی پایدار ما شدند و به عنوان راهنمای مهمی برای کشاورزی پایدار هزاران تامین‌کننده، مالکان خرد و کشاورزان شناخته شدند.

در ادامه راه و با در نظر گرفتن این اقدام به عنوان یک پایه و اساس، ما اکنون اقدامات دیگری پیش می‌گیریم که احیای طبیعت را هدف قرار می‌دهد. اصول کشاورزی احیایی ما، پنج اولویت را که ما باور داریم ضروری‌ترین اقدامات هستند و می‌توانند تغییر مثبت بیشتری را ایجاد کنند، مطرح می‌کند.

احیای خاک

۱۰۰ تا ۴۰۰ سال زمان می‌برد تا تنها ۱ سانتی‌متر خاک تازه و سالم احیا شود؛ زیرا خاک بسیار آرام شکل می‌گیرد و شرایط به‌خصوصی برای رشد مجدد نیاز دارد. مدیریت خاک فعال برای افزایش کارایی، مقاومت و کاهش آلایندگی‌ها بسیار اهمیت دارد. ما با روش‌های حمایتی مثل حفظ ریشه‌های زنده در زمین، راهکارهای خاکورزی که از اختلالات سطحی خاک و فرسایش هنگام برداشت سطحی جلوگیری می‌کند، به کمک کشاورزان می‌آییم.

حفظ آب

حدود ۸۰٪ از آب تازه کره زمین برای تولید محصولات زراعی و پرورش دام استفاده می‌شود. اما دمای کره زمین رو به افزایش است، بارندگی کاهش پیدا کرده، سیل نیز افزایش داشته و تقاضا برای آب اغلب دچار چالش شده است. از این رو، کشاورزان باید خود را با استفاده موثرتر از منابع، مدیریت کارآمد آب، زه‌کشی بهتر و حداقل آلودگی آب، انطباق بدهند. ما به کشاورزان در حفظ آب در برابر اختلالات و هدررفت و همچنین استفاده از بهترین تکنولوژی‌ها و راهبردهای موثر زه‌کشی، کمک خواهیم کرد.

افزایش تنوع زیستی

کوسیستم‌های طبیعی – که ما به آن برای حفظ پایداری زیست‌محیطی، منابع آب، ساختار خاک و کنترل آفت و بیماری نیاز داریم – در دهه گذشته حدود ۴۷٪ زوال داشته‌اند و این کاهش با نرخ بی‌سابقه‌ای ادامه دارد. کشاورزان از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند به کاهش این زوال، کمک کنند؛ به همین دلیل ما از تلاش آن‌ها از راه‌های مختلف پشتیبانی می‌کنیم. این اقدامات شامل افزایش گیاهان و حیوانات و همچنین افزایش زیستگاه‌های حشرات برای کنترل آفت هستند.

توسعه راهکارهای زیست‌محیطی

از آنجا جنگل‌زدایی عاملی است که ۱۵٪ گرم شدن زمین را به خود اختصاص می‌دهد و کشاورزی، باعث به‌وجود آمدن ۲۴٪ از گازهایی گلخانه‌ای است، حذف آلاینده‌ها از زمین، ضروری است. تخمین زده شده که ۳۷٪ از کاهش موثر آلاینده‌ها که دنیا تا سال ۲۰۳۰ نیاز دارد، از راهکارهای زیست‌محیطی می‌آید. ما کربن را با جلوگیری از تبدیل آن و همچنین کاشت درختان برای مقاصد مختلف مثل الوار، سایه و غذای حیوانات، در زمین حفظ می‌کنیم.

بهبود معیشت کشاورزان

۵۰۰ میلیون کشاورز خرد در جهان، با چالش‌های متفاوتی مثل آموزش ناکافی و فقدان دسترسی به سرمایه و تکنولوژی روبرو هستند. این چالش‌ها باعث آسیب‌پذیر شدن آن‌ها در مقابل فقر، گرسنگی و اثرات تغییر زیست‌محیطی می‌شود. ما به بهبود معیشت آن‌ها از طریق ایجاد دسترسی به آموزش مهارت‌ها، منابع مالی و بازارها و همچنین حمایت‌های تنوع درآمدی و توانمندسازی مالی زنان، کمک می‌کنیم.

تبدیل نظریه به عمل

برای دستیابی به میزان و سرعت تغییر مورد نیاز، ما با کشاورزان، تامین‌کنندگان و شرکای مربوط در اقصی نقاط جهان همکاری می‌کنیم. ما محصولات کلیدی – از جمله لبنیات، سبزیجات، غلات، روغن پالم، سویا، کاغذ و مقوا، نارگیل، کاکائو و چای – را از آنجا که تاثیر به‌سزایی بر روی زمین، تولید گازهای گلخانه‌ای و اثرات انسانی دارند، اولویت‌بندی می‌کنیم. در اینجا اشاره‌ای به برخی از پروژه‌های در دست می‌کنیم.

از «آسیب رساندن کمتر» تا «کار خوب بیشتر»

ما حمایت و پیشگامی در تبدیل زنجیره تامین جهانی به مدل‌هایی پایدارتر و احیاشونده ادامه می‌دهیم. این تحول نیازمند کسب‌وکارهایی مثل ما است تا با دولت‌ها و جوامع اجتماعی، برای رسیدن به توسعه و ایجاد زیست‌محیط‌های پایدار همکاری کنند.