طرح آزمایشی هفته کاری چهار روزه در استرالیا

طرح آزمایشی الهام‌بخش در کشور نیوزلند در حال اجراست و به‌صورت محلی در حال توسعه است. 

به‌دنبال طرح آزمایشی ۱۸ ماهه در نیوزلند، ما هفته‌کاری آزمایشی چهار روزه خود را به کسب‌وکارمان در استرالیا گسترش داده‌ایم. این اقدام به‌دنبال نتایج اولیه امیدبخش طرح آزمایشی در نیوزلند و با مشارکت تمامی ۸۰ نفر از تیم‌ها انجام می‌شود. درحالی که اکثریت گسترده افراد تجربه مثبتی از این طرح داشته‌اند، هنوز موارد زیادی برای درک بیشتر وجود دارند، بر همین اساس این طرح آزمایشی به کشور استرالیا نیز گسترش داده می‌شود – بازاری بزرگ‌تر و پیچیده‌تر.

با شروع فعالیت در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲، طرح آزمایشی استرالیا در ابتدا به مدت ۱۲ ماه همراه با ارزیابی اجرا خواهد شد. کارکنان از ٪۱۰۰ حقوق پرداختی خود بهره‌مند می‌مانند و تنها ٪۸۰ از زمان خود را فعالیت می‌کنند و از زمان کاری خود ٪۱۰۰ نتایج را خواهند داشت. این اصل به‌صورت اصل ۱۰۰:۸۰:۱۰۰ تعریف شده است.

هفته کاری چهارروزه تنها یکی از حوزه‌های مورد مطالعه ما در مسیر تعیین آینده کار است. در تعهدات اجتماعی ما که سال گذشته در نظر گرفته شد – متعهد شدیم برای کارکنانمان دسترسی به گزینه‌های انعطاف‌پذیری کاری را تا سال ۲۰۳۰ فراهم کنیم.

طرح آزمایشی نیوزلند: جزئیات

طرح اولیه آزمایش هفته کاری چهار روزه، توسط یونیلیور نیوزلند از دسامبر تا ژوئن ۲۰۲۲ اجرا شد. شرکت یونیلیور با همکاری دانشکده کسب‌وکار دانشگاه UTS (دانشگاه فناوری سیدنی‌) که با نظرسنجی آنلاین، مصاحبه و ارزیابی نتایج کسب‌وکار بر طرح نظارت داشت، در این طرح مشارکت کرد.

مزیت‌های کلیدی بسیاری در این طرح مشاهده شد. بیش از دو ‌سوم (٪۶۷) کارکنان تعادل بهتری بین کار و زندگی را گزارش کردند. تندرستی فردی نیز با کاهش ٪۳۳ استرس با بهبودی بیشتری همراه بود. در همین حال، حس توانمدی و قدرت نیز هنگام انجام کار تا ٪۱۵  بیشتر شد.

هفته کاری چهار روزه، بخشی از تعهدات شرکت یونیلیور به فرهنگ عملکرد خود است که ارکان سه‌گانه افراد، زمین و سود را به‌پیش می‌برد. همانطور که کامرون هیت، مدیر کل یونیلیور نیوزلند می‌گوید: «پیوستگی ارائه برتری کسب‌وکار در عین برآورده‌کردن نیازهای روزافزون و انتظارات نیروی کارمان، برای ما امری اجتناب‌ناپذیر است».

پروفسور برونن دالتون از دانشگاه UTS در عین تاکید بر ارزشمند بودن پیوستگی این مطالعه می‌گوید: «واحد ANZ شرکت یونیلیور در فراهم ساختن سندی برای تحقیقات جاری در راستای آینده کار پیشگام بوده است.»

 

استرالیا: کسب‌و‌کاری بزرگ‌تر

با توجه به این موضوع که هنوز موارد بسیاری برای یادگیری وجود دارد، ما این طرح را به استرالیا گسترش داده‌ایم. کسب‌وکار استرالیای ما به‌لطف کارخانه‌های تولیدی خود، بزرگتر و پیچیده‌تر از نیوزلند است.

نیکی اسپرشات، مدیرعامل یونیلیور ANZ می‌گوید: «این آزمایش در راستای هدف شرکت یونیلیور برای افزایش تندرستی افراد و بهبود کسب‌‌وکار انجام می‌شود». «اجرای این طرح در استرالیا فرصتی برای کشف شیوه‌های مختلف شکوفایی ارزش بیشتر برای تیم و کسب‌وکار در هر دو بازار را فراهم می‌کند.»

شیوه اجرای طرح

با الهام از طرح آزمایشی نیوزلند، کارکنان استرالیایی از قابلیت انتخاب روز یا ساعت مورد نظر خود برای مرخصی در عین هماهنگی با تیم‌ها و با در نظر گرفتن امکان ادامه یافتن کسب‌وکار برخوردارند. برنامه‌ها با هماهنگی مدیران آن‌ها انجام می‌شود.

کسب‌وکار استرالیا با تکیه بر تجربه‌های دفتر نیوزلند، از فناوری موجود و ابزارهای جدید برای حمایت بیشتر از اصول مؤثر کاری بهره خواهد برد. این رویکرد شامل جلسات متداول کمتر اما مؤثر‌تر، ایمیل‌های کمتر و استفاده از فناوری‌هایی مانند MS Teams است.

«با حذف فرآیندهای پیچیده پروژه‌ها و پروتکل‌هایی که آورده کمتری همراه دارند، ‌در طول هفته قادر هستیم برای افرادی که به صورت درون سازمانی و برون‌سازمانی به آن‌ها خدمترسانی می‌کنیم و اموری که برای‌آن‌ها اهمیت بیشتری دارد، وقت بیشتری داشته باشیم.» 

در استرالیا، نتایج آزمایش در پایان سال ۲۰۲۳، هنگامی که آزمایش اولیه پایان می یابد، اعلام خواهند شد.

آینده کار

در حالی که فعلا برنامه‌ای برای دیگر بازارهای شرکت یونیلیور برای هفته کاری چهار روزه وجود ندارد، ما به اجرای این طرح‌های کوچک آزمایشی ادامه خواهیم داد تا درباره هفته کاری چهار روزه و نقشی که می‌تواند در برنامه آینده کار ما ایفا کند بیشتر بدانیم.

لاسید جوور سرپرست منابع انسانی واحد تخصص، نوآوری و مالی می‌گوید: «در دنیای کار، می‌دانیم انعطاف‌پذیری عاملی کلیدی در جذب استعدادها و داشتن نیروی کار متمرکز بر کار است. این طرح آزمایشی بخشی از تعهدات بزرگتر برای نگاه عمیق‌تر کارکنانمان به انعطاف پذیری و مدل‌های جدید کار با هدف تکامل، مطابقت‌پذیری و بهبود تجربه کار است»

او در ادامه می‌گوید: «مهم است بدانیم که برای شرکتی جهانی مانند یونیلیور با برندهایی در ۱۹۰ کشور و ۱۴۸٬۰۰۰ کارمند که در دفاتر، آزمایشگاه‌ها،  نقش‌های تولیدی و میدانی فعالیت می‌کنند، ضرورتا به «یک راهکار مناسب برای همه» دست نخواهیم یافت». «هدف ما پاسخگو بودن به نیازهای متغیر نیروهای کار فعلی و آینده ما است – که می‌دانیم می‌خواهند به‌شیوه‌ای متفاوت کار کنند – تا راهکار را به عرصه آزمایش بگذاریم و شیوه‌های جدیدی از کار را ایجاد کنیم که به موفقیت افراد و کسب‌وکارمان کمک می‌کند.»

دیگر شیوه‌های کار که در حال کشف آن هستیم شامل طرح U-work است. مدل استخدامی که آزادی و انعطاف‌پذیری لازم برای انجام امور و داشتن درآمد منظم و مزایا، برنامه‌ریزی کار هیبریدی و برنامه داخلی کار انعطاف‌پذیر که Flex Experiences نام ‌دارد را برای کارکنان فراهم می‌کند. این امر کارکنان را با فرصت‌های لازم برای پروژه‌ها در دیگر حوزه‌های کسب‌وکار و مکان‌های دیگر هماهنگ می‌کند تا آن‌ها بتوانند نقش‌های مختلف را تجربه کنند و بدون مجبور شدن به تعویض نقش اصلی خود بتوانند مهارت‌های دیگر را نیز کسب کنند.