فلوراید

داشتن دندان و لثه‌‌های قوی و سالم برای سلامت و تندرستی افراد اهمیت بسیاری دارد. مسواک زدن به‌صورت منظم با خمیردندان حاوی فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی و بهبود بهداشت دهان کمک می‌کند.

بیش از یک قرن است که فلوراید همواره به خمیردندان‌ها اضافه می‌شود و میلیون‌ها نفر روزانه و به‌صورت ایمن از آن استفاده می‌کنند.

در بسیاری از کشورها، فلوراید به آب آشامیدنی افزوده می‌شود تا سلامت دندان‌های عموم افراد بهبود پیدا کند.  FDI، فدراسیون جهانی دندان می‌گوید بالغ بر ۳۵۰ میلیون نفر در بیش از ۳۰ کشور از آب حاوی فلوراید سود می‌برند.

پاسخ به سوالات شما:

چرا شرکت یونیلیور از فلوراید در خمیردندان‌های خود استفاده می‌کند؟

فلوراید موجود در خمیردندان،‌ راهی ایمنی، مقرون‌به‌صرفه و آسان را برای محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی ایجاد می‌کند. این امر یکی از تعهدات برنامه زندگی پایای ما برای بهبود سلامت دهان و دندان افراد در سراسر جهان است و ما به‌صورت بلندمدت با FDI (فدراسیون جهانی دندان) برای ترویج اهمیت دو بار مسواک زدن در روز با خمیردندان‌های حاوی فلوراید همکاری می‌کنیم.

آیا فلوراید در مقادیر زیاد به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟

کودکانی که درسنین کم و همزمان با شکل گرفتن دندان‌های خود از مقادیر بالای فلوراید استفاده می‌کنند، ممکن است دندان‌های آن‌ها دچار لکه شود. به این موضوع فلوروسیس دندان می‌گویند. با این حال،‌ این موضوع بیشتر در کشورهایی اتفاق می‌افتد که مقادیر بالایی از فلوراید در آب آشامیدنی آن‌ها وجود دارد.

از آنجایی که خمیردندان بلعیده نمی‌شود، احتمال ایجاد فلوروسیس دندانی توسط آن بسیار پایین است. با این حال، والدین باید بر مسواک زدن فرزندان کم‌سن خود نظارت داشته باشند تا از بلعیده شدن خمیر دندان توسط کودکان جلوگیری کنند. فلورسیس دندان، تنها بر ظاهر دندان‌ها اثر می‌گذارد و آسیبی به سلامت افراد نمی‌رساند.

آیا فلوراید با مقدار زیاد باعث مشکلات سلامت می‌شود؟

ارتباط فلوراید با موضوعاتی مانند سلامت بیشتر به استفاده از آن در آب آشامیدنی مربوط می‌شود، نه وجود آن در خمیردندان. هنگامی خمیردندان بلعیده می‌شود، فلوراید از سیستم گوارش عبور می‌کند و وارد جریان خون می‌شود، سپس در مناطقی از بدن که دارای کلسیم بیشتری است، جمع می‌شود. مانند دندان و استخوان‌ها.

آژانس حفاظت از محیط‌زیست آمریکا حداکثر میزان مجاز فلوراید در آب آشامیدنی را حدود ۴ میلی‌گرم در لیتر تعیین کرده‌ است.

قرار گرفتن در معرض میزان بالاتری از فلوراید در بلند مدت، باعث وضعیتی به نام فلوروسیس استخوانی می‌شود که می‌تواند موجب سفت شدن مفاصل و درد، ضعیف شدن استخوان و شکستگی آن در افراد مسن‌تر می‌شود. مطالعات علمی هیچ ارتباطی بین فلوراید و سرطان پیدا نکرده‌اند. 

چه محصولاتی از شرکت یونیلیور حاوی فلوراید هستند؟

تمامی برندهای خمیردندان ما که شامل سیگنال، پپسودنت، منتادنت، ایم، زندیم، Regenerate و Zhong Hua می‌شوند، حاوی فلوراید هستند. این ماده با نام سدیم فلوراید یا سدیم مونوفلوروفسفات در ترکیبات روی بسته‌بندی درج شده است.

آیا می‌دانید؟

دو بار مسواک زدن در روز با خمیردندان حاوی فلوراید ، در مقایسه با یکبار مسواک زدن می‌تواند پوسیدگی دندان را تا ٪۵۰ در کودکان کاهش دهد.